[breadcrumb]

Odciski, modzele, nagniotki

odciski-modzele-nagniotki

Odciski, modzele i nagniotki to jedne z najczęstszych dolegliwości jakie dotykają nasze stopy – nieestetyczne, a przede wszystkim bolące. W dużej mierze jest to niestety kwestia niewłaściwej higieny i tego, że na co dzień nie dbamy o nasze stopy tak jak powinniśmy.

Bolesne zgrubienia, czyli nagniotki

W miejscach, w których skóra jest uciskana przez obuwie – najczęściej na palcach i piętach – naskórek nie złuszcza się tak jak gdzie indziej i powstają bolesne zgrubienia – nagniotki. Są one bardziej odgraniczone od reszty skóry niż modzele – mają postać twardych stożków. To, co w nich najgorsze, to tzw. korzeń. Jeśli zdrapiemy z wierzchu naskórek, zobaczymy maleńki ciemny punkt w środku, który jest właśnie zakończeniem „korzenia”. Taki twardy rdzeń może wywoływać przeszywający ból.

Jak walczyć z odciskami?

Stale rosnący naskórek trzeba regularnie usuwać na stopach, gdzie pod wpływem kontaktu z butami twardnieje. Niestety, przy usuwaniu naskórka wciąż często kierujemy się błędnym mniemaniem, że najlepiej to robić „na mokro”, na przykład po dłuższym namaczaniu stóp w ciepłej wodzie z mydłem. Owszem, naskórek może schodzi wtedy i łatwiej, jednak ścieranie mokrej skóry tarką czy pumeksem znacznie zwiększa ryzyko, że dojdzie do zranienia, które staje się wrotami przez które mogą wtargnąć bakterie czy grzyby. Dlatego dziś zaleca się, by usuwać suchy naskórek. Najlepiej robić to w gabinecie podologicznym przy użyciu specjalistycznego sprzętu.

Co zrobi podolog?

Sklepy z kosmetykami są dziś pełne środków „gwarantujących” nam skuteczne usunięcie odcisków. Owszem, kosmetyki mogą być skuteczne. Jednak tylko wysokiej jakości środki – zalecone przez wykwalifikowanego podologa – sprawią, że problem naprawdę zniknie. Ponadto podolog będzie w stanie wyjaśnić jakie jest źródło naszych problemów z odciskami i udzielić porad, które zabezpieczą nas na przyszłość.

Podolog po przeprowadzeniu wywiadu i diagnozy przedstawia plan terapii. Informuje pacjenta o dobraniu właściwego obuwia, konieczności dopasowania wkładek ortopedycznych oraz odpowiedniej pielęgnacji domowej. W przypadku odcisków może być to pianka z szarotką alpejską, 10% mocznikiem i balsam propolisowy. Przy nagniotkach może zastosować wyciąg propolisowy oraz indywidualne ortezy. Jeżeli ma doczynienia z modzelem, zaleci zazwyczaj piankę z echinaceą i kremy z 10% mocznikiem.

Każdy przypadek jest indywidualny. Podolog dobiera odpowiednie narzędzia i sposób wykonania zabiegu oraz ustala dalszy plan leczenia.

Jeśli nieestetyczne lub bolesne zgrubienia skóry na stopach to Twój problem – umów się na konsultację w jednym z naszych gabinetów: Kontakt