[breadcrumb]

Wrastające paznokcie

wrastajace-paznokcie

Wrastanie paznokci to jeden z najczęstszych problemów, z jakimi zgłaszają się pacjenci do gabinetów podologicznych. Dyskomfort, ból i obrzęk towarzyszące wrastającym paznokciom uniemożliwiają normalne funkcjonowanie stopy. Można temu zaradzić dzięki zabiegom wykonywanym przez podologa.

Opis problemu

O wrastającym paznokciu mówimy wówczas, gdy płytka paznokciowa ulega zakrzywieniu i wrasta w wały okołopaznokciowe.

Zazwyczaj problem dotyczy dużego palca stopy, którego paznokieć jest twardy i gruby, a przez to najsilniej wbija się w naskórek.

Wrastający paznokieć powoduje stan zapalny wału paznokciowego, któremu towarzyszy zaczerwienienie, obrzęk i ból. Jeżeli nie podejmie się leczenia, często dołącza się dodatkowo infekcja bakteryjna.

Przyczyny wrastania paznokci

Powodów wrastania paznokci jest kilka. Jednym z głównych jest nieprawidłowa codzienna pielęgnacja stóp i paznokci. Przede wszystkim chodzi o zły sposób obcinania paznokci – „na okrągło” lub zbyt krótko, co powoduje nieprawidłowy odrost paznokci i obrzęk tkanek dookoła.

Inne przyczyny wrastania paznokci to zły dobór obuwia, grzybica, otyłość ,ale też np. intensywne uprawianie sportów, w trakcie których mocno spocona stopa poddawana jest gwałtownym ruchom i przeciążeniom.

Kiedy wybrać się do podologa?

Konsultacja ze specjalistą zalecana jest na najwcześniejszym etapie –  gdy tylko zaczynamy czuć podrażnienie, wał paznokciowy jest zaczerwieniony, a skóra na brzegach paznokcia wydaje się cieplejsza.

Nie powinno się czekać aż objawy same ustąpią – grozi to powstaniem stanu zapalnego i wydzieliny ropnej. Podolog może zapobiec dalszemu wrastaniu paznokcia i przede wszystkim ukoić ból i dyskomfort pacjenta.

Jakie zabiegi warto wykonać?

Wrastanie paznokcia nie jest już dzisiaj wskazaniem do jego usunięcia.

Odpowiednie zaopatrzenie zmienionego zapalnie miejsca i założenie klamry pozwala rozwiązać problem bez bardzo inwazyjnego zabiegu, jakim jest chirurgiczne usunięcie paznokcia.

Jak może pomóc podolog?

Podolog po przeprowadzeniu wywiadu i zbadaniu stanu paznokci planuje odpowiednią terapię, która zazwyczaj składa się z:

  • oczyszczenia zmienionego chorobowo miejsca
  • założenia tamponady
  • założenia klamry na paznokieć
  • doboru kosmetyków leczniczych.

Niezbędne są systematyczne wizyty w celu przestawienia klamer i kontroli postępów terapii. Czasem konieczne jest także wykonanie wymazu mikrobiologicznego i podjęcie leczenia dermatologicznego.

Przy wrastających paznokciach stosuje się kosmetyki z zawartością kolagenu i olejku z drzewa herbacianego, działającego antyseptycznie.

Co możemy dla Ciebie zrobić?

Dowiedz się jak leczymy wrastające paznokcie: Leczenie wrastających paznokci

Umów się na wizytę w jednym z naszych gabinetów – Kontakt