O podologii

Stopa to jeden z najbardziej skomplikowanych elementów ludzkiego układu szkieletowego. Wystarczy wspomnieć, że składa się aż z 26 kości. Jest podatna na różne schorzenia, które dotyczą zarówno dzieci jak i dorosłych.

Zadbaj o swoje stopy!

Stopa to również bardzo obciążona i eksploatowana część szkieletu. Musi unieść ciężar całego ciała, a podczas ruchu, szczególnie tego intensywnego – sportu – podlega niezwykle silnym przeciążeniom. Niekiedy, gdy bolą nas inne części ciała, np. kolana lub kręgosłup, możemy nawet nie podejrzewać, że źródło problemów leży w stopie.

Podolog – specjalista pielęgnacji i leczenia stóp

Leczeniem chorób stóp zajmują się lekarze różnych specjalności: ortopedzi, dermatolodzy, chirurdzy, diabetolodzy. W Europie Zachodniej od lat współpracują z nimi podolodzy, wykonując zabiegi na chorych stopach, odciążenia bolesnych miejsc, wkładki ortopedyczne. Teraz z usług podologów można skorzystać także w naszym kraju.

Podologia zajmuje się leczeniem i profilaktyką chorób stóp (“podo” to po grecku stopa).

Dolegliwości stóp

Stopa jest podatna na różne schorzenia, jak choćby grzybica, czy powikłania cukrzycy mogące prowadzić do bardzo groźnej dla zdrowia tzw. stopy cukrzycowej. Wszystkie te problemy stanowią pole działania wykwalifikowanego podologa. Niekiedy pracuje z pacjentem sam, jak choćby przy rekonstrukcji paznokci, leczeniu pękających pięt, czy doborze wkładek korygujących wady stopy lub wspomagających uprawianie sportu. W innych przypadkach, podolodzy współpracują z lekarzami: dermatologiem, ortopedą, chirurgiem, diabetologiem, specjalistą od chorób naczyń.