[breadcrumb]

O podologii

Zadbaj o swoje stopy!

Stopa to jeden z najbardziej skomplikowanych elementów ludzkiego układu szkieletowego. Wystarczy wspomnieć, że składa się aż z 26 kości. Stopa to również bardzo obciążona i eksploatowana część szkieletu. Musi unieść ciężar całego ciała, a podczas ruchu, szczególnie tego intensywnego – sportu – podlega niezwykle silnym przeciążeniom. Jest podatna na różne schorzenia, które dotyczą zarówno dzieci jak i dorosłych. Niekiedy, gdy bolą nas inne części ciała, np. kolana lub kręgosłup, możemy nawet nie podejrzewać, że źródło problemów leży w stopie. Dlatego o stopy należy dbać!

Co to jest podologia?

Podologia zajmuje się leczeniem i profilaktyką chorób stóp (“podo” to po grecku stopa). Łączy elementy kosmetologii, dermatologii, fizjoterapii, ortopedii oraz technik zaopatrzenia ortopedycznego.
Praca podologa wymaga szerokiej i specjalistycznej wiedzy. W wielu krajach podologia (czasem nazywana „podiatrią”) jest dziedziną medycyny, a jej praktykowanie wymaga ukończenia studiów.

Czym zajmuje się podolog?

Podolog zajmuje się pielęgnacją, profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem chorób stóp. Z porad i zabiegów podologicznych korzystają najczęściej osoby z dolegliwościami skóry i paznokci stóp, a także chorzy z wadami postawy, z problemami kości i stawów lub zaburzeniami metabolicznymi.
Podolog pełni również ważną rolę w profilaktyce chorób stóp, w szczególności u osób intensywnie uprawiających sport, osób starszych, czy przewlekle chorych.

Dolegliwości stóp

Stopa jest podatna na różne schorzenia, jak choćby grzybica, czy powikłania cukrzycy mogące prowadzić do bardzo groźnej dla zdrowia tzw. stopy cukrzycowej. Wszystkie te problemy stanowią pole działania wykwalifikowanego podologa. Niekiedy pracuje z pacjentem sam, jak choćby przy rekonstrukcji paznokci, leczeniu pękających pięt, czy doborze wkładek korygujących wady stopy lub wspomagających uprawianie sportu. W innych przypadkach, podolodzy współpracują z lekarzami: dermatologiem, ortopedą, chirurgiem, diabetologiem, specjalistą od chorób naczyń.