Grzybica stóp i paznokci

grzybica-stop-paznokci

Stopy to miejsce, które jest wyjątkowo chętnie atakowane przez chorobotwórcze gatunki grzybów. Powód jest prosty – to właśnie tam – w ciemnym, ciepłym a zarazem wilgotnym miejscu schowanym w obcisłej skarpetce i mocno zasznurowanych butach, grzyby mają idealne warunki do rozwoju. Zakażeniu sprzyjają również niewielkie urazy – otarcia, skaleczenia, jakich z reguły na naszych stopach nie brakuje, no i oczywiście błędy popełniane przy codziennej higienie stóp lub nie dbanie o nią.

Rozwój i objawy grzybicy stóp i paznokci

Pierwsze zmiany związane z grzybicą pojawiają się między palcami. Najczęściej między czwartym i piątym lub trzecim i czwartym. W miarę rozwoju schorzenia atakuje ono skórę bocznych powierzchni grzbietu stopy, aby potem przenieść się na podeszwę. Początkowo towarzyszy temu świąd o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu, potem zmiany na stopie zaczynają się łuszczyć, a ich brzegi są nieco uniesione. Dodatkowym przykrym objawem jest nieprzyjemny zapach i zwiększona potliwość stóp. Dolegliwości są zarówno nieestetyczne, krępujące, jak i bolesne. Mogą pojawić się pęcherze, pęknięcia i nadżerki.

Oczywiście są też sytuacje w których grzybica przebiega łagodniej, nie powodując żadnych dokuczliwych objawów, poza problemami natury estetycznej. Absolutnie nie powinno stać się to powodem do lekceważenia grzybicy, tym bardziej, że wraz z upływem czasu rośnie ryzyko, że grzybica – poprzez np. korzystanie ze wspólnej łazienki – przeniesie się na innych członków rodziny.

Jak leczyć grzybicę stóp?

Nieleczona grzybica może doprowadzić do wtórnego zakażenia bakteryjnego, zapalenia tkanki podskórnej oraz zapalenia naczyń chłonnych. Walcząc z grzybicą podolog współpracuje ściśle z lekarzem. Po pobraniu materiału i badaniach laboratoryjnych lekarz decyduje o doborze odpowiednich leków, miejscowych – w postaci kremu czy maści, bądź doustnych.

Podolog przy zastosowaniu specjalistycznych narzędzi usuwa zmieniony chorobowo naskórek. Wspomagająco, w celu skrócenia czasu terapii, stosuje dermokosmetyki zawierające m.in. wyciąg z drzewa herbacianego, olej z jojoby, triclosan, preparaty antyseptyczne. Udziela także porad w zakresie higieny stóp czy doboru odpowiedniego obuwia.

Grzybica równie często atakuje paznokcie. Sposób postępowania jest tutaj podobny, z tym, że jeszcze przed podjęciem leczenia podolog powinien usunąć zajęty chorobą fragment paznokcia. Usunięty fragment można zrekonstruować za pomocą specjalnego żelu.