[breadcrumb]

Pękające i suche pięty

pekajace-piety

Nienawilżone, a nawet popękane pięty to problem estetyczny – szczególnie latem, gdy nosimy sandały i klapki. Co więcej, pękające pięty spowodowane przez nadmierne rogowacenie i suchość skóry mogą prowadzić do coraz głębszych ran, a nawet krwawień.

Przyczyny pękania pięt

W przypadku pękających pięt ogromną rolę odgrywa codzienna, systematyczna i właściwa pielęgnacja stóp. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że domowe zabiegi na pękające pięty mogą wręcz zaszkodzić!

Błędy, jakie wciąż popełnia tu wiele Polek i Polaków, są czynnikami sprzyjającymi pojawianiu się pęknięć na stopach. Jednym z nich jest na przykład ścieranie skóry na mokro, po długim namaczaniu, gdy pięty osiągną już bardzo nieatrakcyjny wygląd, zamiast wykonywania regularnych i delikatnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Pękające i suche pięty – jak o nie dbać?

  • Pij odpowiednią ilość wody – skórę należy nawilżać przede wszystkim od środka.
  • Jeżeli korzystasz z tarki do pięt, zbadaj o to, by była zawsze czysta i sucha. Należy ją też regularnie dezynfekować, by nie rozwijały się na niej bakterie, które następnie przeniesiesz na stopy. Domowe zabiegi pielęgnacyjne przeprowadzaj delikatnie – np. z wykorzystaniem gruboziarnistego peelingu.
  • Nie używaj ścinacza do usuwania zrogowaceń naskórka (na żyletki, czyli tzw. omegi). Stosowanie go może powodować poważne rany na stopach. Może też prowadzić do błędnego koła – intensywne usuwanie zrogowacenia powoduje szybsze narastanie i grubienie skóry, która przy braku nawilżenia znów może pękać.
  • Nie korzystaj ze skarpetek złuszczających skórę bez konsultacji ze specjalistą – takie produkty mogą spowodować dodatkowe podrażnienie.
  • Korzystaj tylko ze sprawdzonych dermokosmetyków o odpowiedniej zawartości mocznika.
  • Noś wygodne obuwie z naturalnej skóry.
  • Unikaj syntetycznych skarpet – wybieraj te bawełniane.

Popękane pięty – odwiedź podologa

Celem wizyty w gabinecie podologicznym jest nie tylko zlikwidowanie problemu, ale również zapobiegnięcie nawrotom dolegliwości.

Podczas zabiegu na pękające pięty podolog ustala przyczynę powstawania schorzenia, usuwa zmiany za pomocą odpowiednich narzędzi i stosuje specjalistyczne dermokosmetyki, np. krem na pękające pięty z zawartością 10% mocznika, masła shea i witaminy E.

Pacjent powinien regularnie odwiedzać podologa i pielęgnować stopy w domu. Ważne jest także noszenie odpowiedniego obuwia, najlepiej wyposażonego w indywidualnie dobrane wkładki.

Jeśli przesuszone lub pękające pięty to Twój problem – umów się na pedicure medyczny w jednym z naszych gabinetów: Kontakt