Leczenie odcisków i modzeli

leczenie-odciskow

Czym są odciski (nagniotki)?

Odciski stanowią naturalną reakcję obronną naszej skóry na długotrwały ucisk. Są to bolesne i wyraźnie odgraniczone od reszty skóry obszary zrogowaciałego naskórka o żółtawym zabarwieniu. Wywołane są najczęściej noszeniem zbyt ciasnego lub źle dobranego obuwia. Do zrogowacenia dochodzi poprzez uciskanie lub tarcie – odcisk nieleczony prowadzi do wytworzenia się rdzenia, który narasta coraz głębiej i podrażnia nerwy powodując coraz większy ból pacjenta.

Kiedy należy udać się z odciskiem do podologa?

Leczenie jest prostsze i szybsze, gdy zostanie rozpoczęte we wczesnej fazie tworzenia się odcisku. Odciski często mylone są z modzelami lub brodawkami wirusowymi (kurzajkami), dlatego nie należy próbować usuwać ich metodami domowymi, ale skierować się do podologa, który jest w stanie przeprowadzić bezbolesny zabieg usunięcia problemu.

Jak przebiega usunięcie odcisku?

W zależności od stanu stopy do usunięcia odcisku stosuje się podstawowe narzędzia podologiczne: skalpel, frezarkę oraz środki pozwalające na złuszczenie zrogowaciałego naskórka. Po usunięciu odcisku zakładany jest opatrunek.

Aby zapobiegać tworzeniu się odcisków konieczny jest prawidłowy dobór obuwia – warto również skorzystać z bardzo wygodnych wkładek indywidualnych.