[breadcrumb]

Jak przetańczyć całą noc bez bólu?

Przetanczyć-noc-bez-bolu

Wesele, Sylwester, karnawał i towarzyszące temu imprezy to okazje, podczas których stajemy przed wyborem: buty ładnie czy wygodnie? Poniżej przedstawiamy klika zasad, których stosowanie pozwoli Ci na zabawę przez wiele godzin!

7 zasad doboru butów i pielęgnacji stóp na imprezę

  1. Dobierz buty o idealnym rozmiarze
    Podstawą dobrej zabawy są buty o idealnie dobranym rozmiarze.
  2. Zrezygnuj z bardzo wysokich obcasów
    Obuwie nie może być na zbyt wysokim obcasie, w przeciwnym razie stopy szybko odmówią nam posłuszeństwa. Optymalna wysokość to 5-7 cm, ewentualnie nieco więcej jeżeli buty są na podwyższeniu (platformie).
  3. Nowe buty należy rozchodzić
    Nie należy zakładać nowo zakupionego obuwia, każdą parę należy wcześniej rozchodzić.
  4. Unikaj butów o zbyt wąskich czubkach
    Należy unikać pantofelków o wąskich czubkach, które często ujawnią problemy z płytką paznokciową i sprawią odczuwalny ból lub dyskomfort podczas chodzenia. Może to doprowadzić do wrastania paznokci i stanów zapalnych.
  5. Odpowiednio przygotuj stopy
    Warto przed planowaną imprezą poświęcić więcej uwagi naszym stopom, zafundować relaksacyjną kąpiel lub masaż, aby przywrócić prawidłowe krążenie krwi.
  6. Talk chroni przed pieczeniem stóp
    Jeśli zdarza się, że stopy w eleganckim obuwiu podczas chodzenia czy tańca pieką, trzeba przed założeniem butów zasypać skórę stóp talkiem, a nadmiar usunąć ręcznikiem papierowym – zapobiegnie to bolesności.
  7. Wkładki żelowe zmniejszają zmęczenie i ból
    Jeżeli podeszwę stóp pokrywają modzele, czyli plackowate narośla zrogowaciałej skóry, podczas zabawy można przechodzić katusze. Ulgę przyniesie włożenie do obuwia wkładek żelowych na przodostopie.

Masaż stóp po całonocnej zabawie

Po balu obolałym stopom pomoże masaż. Wystarczy wetrzeć w stopy oliwkę albo balsam, zaczynając od palców w kierunku kostki.

  1. Najpierw stopę delikatnie pocieramy  ze wszystkich stron: z wierzchu, po bokach, od spodu, kierując się od pięty do kostki i z powrotem.
  2. Następnie po kolei lekko uciskamy kciukami poduszeczki palców. By usunąć napięcie, wykonujemy małe, okrężne ruchy.
  3. Potem posuwistym, wolnym ruchem kciuka pocieramy stopę od pięty do dużego palca, kierując się wzdłuż wewnętrznego łuku stopy.
  4. Następnie należy powtórzyć to samo po zewnętrznej stronie. Od razu po masażu w stopy i łydki wmasować żel chłodzący, a potem chociaż przez kwadrans poleżeć z uniesionymi nogami.

Podolog – specjalista od stóp

Jeśli natomiast pojawiają się niepokojące, nieustępujące zmiany na stopach czy w obrębie paznokci, nie czekajmy do ostatniej chwili, udajmy się do specjalisty. Domowe sposoby walki z problemem często prowadzą do poważnych powikłań. Wtedy odpowiednia będzie konsultacja i pomoc podologa. Szczególnie w przypadkach pojawienia się zmian typu: modzele, odciski, nagniotki, wrastające paznokcie, pękające pięty.

Specjalista również dobierze odpowiednie kosmetyki i preparaty pielęgnacyjne, a wcześniej przeprowadzi diagnostykę na profesjonalnym sprzęcie. Warto dodać, że zabiegi podologiczne przeznaczone są zarówno dla stóp ze zmianami jak i zupełnie zdrowych, w celach profilaktycznych.

Niejednokrotnie osoby borykające się od wielu lat z uciążliwymi problemami stóp odczuwają ulgę już po pierwszym zabiegu. W niektórych problemach rozwiązaniem są specjalistyczne wkładki ortopedyczne wykonane indywidualnie do potrzeb, które wspomogą w terapii i odciążą stopy.