Podagra (dna moczanowa)

podagra-pedimed

Podagra to ostry stan zapalny stawu palucha stopy. Najczęściej atakuje ona młodych mężczyzn, ale może pojawić się w każdym wieku. Dawniej nazywana była chorobą bogaczy, ponieważ wynika z nadmiernego spożywania czerwonego mięsa oraz alkoholu.

Podagra to jeden z pierwszych objawów dny moczanowej

Dnę moczanową wywołują kryształki kwasu moczowego, które gromadzą się w stawach i tkankach okołostawowych. Jednym z pierwszych stawów atakowanych przez dnę moczanową jest staw palucha stopy, a jego zapalenie na skutek dny określamy mianem podagry. To właśnie kryształki kwasu moczowego są odpowiedzialne za bardzo silny ból, np. w stawie śródstopno-paliczkowym palucha.

Kryształki powstają z odłożonego w stawach kwasu mlekowego. Kwas moczowy dostaje się do naszego organizmu wraz z pokarmem (różne produkty dostarczają jego większą lub mniejszą ilość), a u zdrowych osób jego nadmiar jest wydalany wraz moczem. U chorych nadmiar jest kumulowany – powoduje najpierw hiperurykemię, a następnie powstawanie kryształków kwasu moczowego i wywołaną przez nie dnę moczanową.

Co sprzyja chorobie?

Choroba ta bardzo mocno wiąże się ze stylem życia, jaki prowadzimy. Szczególne znaczenie ma rodzaj spożywanych pokarmów. Nie służy zbyt częste i obfite konsumowanie czerwonego mięsa i picie dużych ilości alkoholu, przede wszystkim piwa. Inne czynniki ryzyka to np. otyłość i brak ruchu.

Zaburzenia metabolizmu kwasu moczowego mogą wynikać z obciążenia genetycznego. Jeżeli jesteś mężczyzną, którego przodkowie cierpieli na podagrę – ryzyko choroby dodatkowo wzrasta. Mężczyźni chorują bowiem aż 7 razy częściej niż kobiety. Podagra to choroba ludzi młodych, często rozwija się nawet poniżej 30. roku życia.

Dna moczanowa – leczenie

Leczenie przebiega pod opieką reumatologa i polega na obniżaniu stężenia kwasu moczowego w organizmie chorego. Stosuje się tu odpowiednie leki, ale kluczowa jest zmiana stylu życia, przede wszystkim zastosowanie diety niskopurynowej. To właśnie puryny rozkładają się w organizmie do kwasu moczowego.

Poza dietą zaleca się również:

  • zaprzestanie spożywania piwa i alkoholi wysokoprocentowych
  • w przypadku nadwagi – przywrócenie prawidłowej wagi ciała
  • dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu, a więc picie co najmniej 2 litrów wody dziennie,
  • rzucenie palenia
  • dbanie o kondycję fizyczną.

Wsparcie leczenia u podologa

Przy atakach choroby zaleca się unieruchomienie zaatakowanego stawu. W takiej sytuacji podolog może pomóc w przygotowaniu indywidualnej ortezy chroniącej staw, lub specjalistycznej wkładki ortopedycznej. Specjalista zadba też o zmiany skórne na stopach towarzyszące czasem podagrze.

Co możemy dla Ciebie zrobić?

Wykonamy indywidualne wkładki zapobiegające niepożądanym zmianom na stopach. Zapraszamy na badanie stóp i konsultację w naszym gabinecie na Ruczaju: Kontakt

W przypadku zmian skórnych wykonamy także podstawowy zabieg podologiczny, przywracający właściwy stan skóry stóp.