Haluksy – jak je leczyć?

haluksy-pedimed

Szacuje się, że haluksy to problem już niemal 4% naszej populacji, określane są więc mianem choroby cywilizacyjnej. Najczęściej problem ten dotyka kobiet, aczkolwiek absolutnie nie jest to żelazną regułą.

Kobieca dolegliwość

Nazwa haluks jest spolszczonym odpowiednikiem łacińskiego hallux valgus, a więc określenia paluch koślawy. Jest to jedna z najczęściej występujących deformacji stopy, którą spotykamy przede wszystkim u kobiet. Damski układ mięśniowo-więzadłowo-stawowy stóp jest słabszy od męskiego, bardziej odpornego na deformacje.

Jednym z głównych powodów rozwoju tego schorzenia jest chodzenie w butach na wysokim obcasie. Podniesienie pięty o kilka, a czasem kilkanaście centymetrów powoduje przeciążenie przedniej części stopy. Żeby to zrekompensować, przód stopy poszerza się, co prowadzi do tego, że obniża się jej poprzeczny łuk.

Haluksom sprzyjają też:

  • zbyt wąskie i zbyt ciasne obuwie
  • nadwaga
  • wielogodzinna praca stojąca
  • choroby reumatyczne
  • obciążenie genetyczne
  • obniżenie się łuku poprzecznego stopy.

Wpływ na zdrowie i codzienny komfort życia

Haluksów nie wolno lekceważyć. Gdy deformacja jest niewielka, należy zacząć od doboru odpowiedniego obuwia – szerokich, na niewielkim obcasie lub płaskich butów. Zalecane jest też stosowanie ortez oraz klinów silikonowych wymuszających odpowiednie ułożenie palucha. Już na tym etapie należy skonsultować się z podologiem, ponieważ rozwój deformacji wiąże się z różnymi nieprzyjemnymi konsekwencjami:

  • występowaniu haluksów towarzyszy często bolesny stan zapalny i obrzęk
  • haluksy zaburzają prawidłowy sposób chodzenia, ponieważ wpływają na nierównomierny rozkład ciężaru ciała
  • zniekształcenie stopy zwiększa ryzyko wystąpienia modzeli oraz odcisków
  • haluksy mogą przyczynić się do dalszych powikłań, np. bólu stawów kolanowych czy odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa.

Występowanie haluksów znacznie utrudnia również dobór odpowiedniego obuwia – zdeformowane stopy są szersze, przez co większość modeli staje się niewygodna, zbyt ciasna w przedniej części buta.

Leczenie haluksów

Z reguły haluksy leczy się w sposób chirurgiczny.

Ważna jest też późniejsza rehabilitacja, w tym dobór odpowiedniego obuwia i wkładek. Podolog wspólnie z fizjoterapeutą opracowują specjalnie dobrany dla pacjenta program ćwiczeń, dzięki któremu jest on w stanie szybko powrócić do normalnej aktywności.

Podolog może także przygotować specjalną ortezę osłaniającą chory staw oraz indywidualną wkładkę ortopedyczną.

W przepadku występowania modzeli, odcisków lub innych problemów ze stopami specjalista przeprowadzi serię zabiegów poprawiających komfort pacjenta.