Haluksy – jak je leczyć?

haluksy-pedimed

Szacuje się, że haluksy to problem już niemal 4% naszej populacji, określane są więc mianem choroby cywilizacyjnej. Najczęściej problem ten dotyka kobiet, aczkolwiek absolutnie nie jest to żelazną regułą.

Kobieca dolegliwość

Nazwa haluks jest spolszczonym odpowiednikiem łacińskiego hallux valgus, a więc określenia paluch koślawy. Jest to jedna z najczęściej występujących deformacji stopy, którą spotykamy przede wszystkim u kobiet. Damski układ mięśniowo-więzadłowo-stawowy stóp jest słabszy od męskiego, bardziej odpornego na deformacje.

Jednym z głównych powodów rozwoju tego schorzenia jest chodzenie w butach na wysokim obcasie. Podniesienie pięty o kilka, a czasem kilkanaście centymetrów powoduje przeciążenie przedniej części stopy. Żeby to zrekompensować, przód stopy poszerza się, co prowadzi do tego, że obniża się jej poprzeczny łuk.

Haluksom sprzyjają też:

  • zbyt wąskie i zbyt ciasne obuwie
  • nadwaga
  • wielogodzinna praca stojąca
  • choroby reumatyczne
  • obciążenie genetyczne
  • obniżenie się łuku poprzecznego stopy.

Wpływ na zdrowie i codzienny komfort życia

Haluksów nie wolno lekceważyć. Gdy deformacja jest niewielka, należy zacząć od doboru odpowiedniego obuwia – szerokich, na niewielkim obcasie lub płaskich butów. Zalecane jest też stosowanie ortez oraz klinów silikonowych wymuszających odpowiednie ułożenie palucha. Już na tym etapie należy skonsultować się z podologiem, ponieważ rozwój deformacji wiąże się z różnymi nieprzyjemnymi konsekwencjami:

  • występowaniu haluksów towarzyszy często bolesny stan zapalny i obrzęk
  • haluksy zaburzają prawidłowy sposób chodzenia, ponieważ wpływają na nierównomierny rozkład ciężaru ciała
  • zniekształcenie stopy zwiększa ryzyko wystąpienia modzeli oraz odcisków
  • haluksy mogą przyczynić się do dalszych powikłań, np. bólu stawów kolanowych czy odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa.

Występowanie haluksów znacznie utrudnia również dobór odpowiedniego obuwia – zdeformowane stopy są szersze, przez co większość modeli staje się niewygodna, zbyt ciasna w przedniej części buta.

Leczenie haluksów

Z reguły haluksy leczy się w sposób chirurgiczny.

Ważna jest też późniejsza rehabilitacja, w tym dobór odpowiedniego obuwia i wkładek. Podolog wspólnie z fizjoterapeutą opracowują specjalnie dobrany dla pacjenta program ćwiczeń, dzięki któremu jest on w stanie szybko powrócić do normalnej aktywności.

Podolog może także przygotować specjalną ortezę osłaniającą chory staw oraz indywidualną wkładkę ortopedyczną.

W przepadku występowania modzeli, odcisków lub innych problemów ze stopami specjalista przeprowadzi serię zabiegów poprawiających komfort pacjenta.

Co możemy dla Ciebie zrobić?

Aby wesprzeć leczenie ortopedyczne wykonamy indywidualne, miękkie wkładki do obuwia – w tym celu zapraszamy na konsultację w naszym gabinecie na Ruczaju: Kontakt