[breadcrumb]

Leczenie odcisków i modzeli

leczenie-odciskow

Czym są odciski (nagniotki)?

Odciski na stopach stanowią naturalną reakcję obronną naszej skóry na długotrwały ucisk. Są to bolesne i wyraźnie odgraniczone od reszty skóry obszary zrogowaciałego naskórka o żółtawym zabarwieniu. Wywołane są najczęściej noszeniem zbyt ciasnego lub źle dobranego obuwia. Do zrogowacenia i powstania miejscowego zgrubienia skóry na stopie dochodzi poprzez uciskanie lub tarcie. Nieleczony odcisk prowadzi do wytworzenia się rdzenia, który narasta coraz głębiej i podrażnia nerwy powodując coraz większy ból pacjenta.

Jak pozbyć się odcisków na stopach, czyli kiedy należy udać się do podologa?

Samodzielne usuwanie odcisków nie jest zalecane. Leczenie jest prostsze i szybsze, gdy zostanie rozpoczęte we wczesnej fazie tworzenia się odcisku i przeprowadzone w profesjonalny sposób. Odciski często mylone są z modzelami lub brodawkami wirusowymi (kurzajkami), dlatego nie należy próbować usuwać ich metodami domowymi. Zdecydowanie rekomendujemy, aby z problemem narastającego zgrubienia na stopie skierować się do podologa, który jest w stanie prawidłowo zdiagnozować dolegliwość, a następnie przeprowadzić bezbolesny zabieg usunięcia odcisku.

Jak przebiega usunięcie odcisku ze stopy?

W zależności od stanu stopy do usunięcia odcisku stosuje się podstawowe narzędzia podologiczne: skalpel, frezarkę oraz środki pozwalające na złuszczenie zrogowaciałego naskórka. Po usunięciu odcisku zakładany jest opatrunek.

Profilaktyka powstawania odcisków

Aby zapobiegać tworzeniu się odcisków konieczny jest prawidłowy dobór obuwia – warto również skorzystać z bardzo wygodnych wkładek indywidualnych.

Już w przypadku pierwszych symptomów formowania się odcisku najlepiej od razu skonsultować się z podologiem. W porę wykonany pedicure medyczny zwykle rozwiązuje problem jeszcze przed pojawieniem się dolegliwości bólowych.