[breadcrumb]

Płaskostopie

plaskostopie

Płaskostopie, czyli potocznie platfus, wbrew powszechnemu mniemaniu nie jest problemem wyłącznie okresu dziecięcego. Otyłość, czy noszenie nieodpowiednio dobranego obuwia może sprawić, że ta wada stóp dotyka również dorosłych.

Definicja i rodzaje

O płaskostopiu mówimy wtedy, gdy stopa przylega całą swoją powierzchnią do podłoża, a więc gdy fizjologiczne sklepienia stopy ulegają obniżeniu. Wyróżniamy dwa rodzaje płaskostopia:

  • płaskostopie podłużne – gdy obniża się łuk dynamiczny stopy, zazwyczaj występuje na skutek nadmiernego obciążenia. Można go zidentyfikować np. na podstawie stanu podeszwy buta – w przypadku płaskostopia podłużnego jest starta na całej powierzchni.
  • płaskostopie poprzeczne – gdy z kolei obniżeniu ulega łuk poprzeczny stopy. Przednia część stopy staje się szersza i mniej elastyczna. Płaskostopiu poprzecznemu ze względu na zmianę obciążenia stopy towarzyszy ból i pieczenie pod podeszwą, pod wpływem nacisku naskórek ulega zgrubieniu, w wyniku czego tworzą się bolesne modzele, a także odciski. Skutkiem tego rodzaju płaskostopia może być również tworzenie się haluksów. Jedną z przyczyn płaskostopia poprzecznego może być chodzenie na wysokich obcasach.

Przyczyny płaskostopia

Przyczyną płaskostopia są osłabione więzadła stopy. Osłabienie to może wynikać np. z tendencji  genetycznych lub nadmiernego obciążania stóp na skutek:

  • stojącej lub chodzącej pracy
  • nieodpowiednio dobranego obuwia
  • długotrwałego noszenia butów na wysokim obcasie
  • otyłości lub nadwagi.

Prawidłowa budowa stopy kształtuje się do 7-8 roku życia, a po tym okresie następuje już tylko jej wzrost. Dlatego właśnie w wieku dziecięcym najwięcej uwagi zwraca się na leczenie płaskostopia – stosuje się ćwiczenia korekcyjne, indywidualne wkładki ortopedyczne, a także dopasowane obuwie ortopedyczne.

Badanie u podologa

Badaniami, które pozwalają na weryfikację rozłożenia obciążenia na stopie i dzięki temu zdiagnozowanie płaskostopia, są komputerowe badania stóp na macie podobaroskopowej oraz na klasycznym podoskopie.

Po zdiagnozowaniu płaskostopia podolog, przy współpracy z ortopedą i fizjoterapeutą, może zalecić ćwiczenia, które zminimalizują odczuwane dolegliwości. Pomoże również dobrać odpowiednie obuwie i specjalistyczne wkładki ortopedyczne.

Co możemy dla Ciebie zrobić?

Przeprowadzimy komputerowe badanie stóp i wykonamy indywidulane wkładki ortopedyczne do obuwia – w tym celu zapraszamy do naszego gabinetu na Ruczaju: Kontakt

Jeżeli płaskostopiu towarzyszy występowanie modzeli, odcisków lub innych problemów ze stopami, przeprowadzimy odpowiednie zabiegi.