[breadcrumb]

Jak dbać o stopy zimą?

zadbaj-o-stopy-zima

Zima nie sprzyja zdrowiu stóp – są schowane w ciężkich butach, zapominamy o ich odpowiedniej  i systematycznej pielęgnacji. Chociaż skóra na podeszwach jest dwa razy grubsza niż na reszcie ciała, nie oznacza to, że można o niej zapomnieć.

Stopy – nasze naturalne obuwie

W skórze podeszwy jest aż 60 wyspecjalizowanych warstw, które produkują komórki do nieustannego złuszczania i budują białko odpowiedzialne za jej grubość. Pofałdowana powierzchnia ubrana w linie papilarne, jest przystosowana do ciągłego ścierania się i odnawiania. Można zatem powiedzieć, że stopy są jak naturalne buty, w których chodzi się przez całe życie -aby dobrze nosiły, należy o nie zadbać także zimą. Niewystawione na widok stopy schodzą na dalszy plan. Wiele osób zapomina, że bez względu na porę roku wymagają one starannej i profesjonalnej opieki.

W chłodne dni stopy ulegają przemarznięciu lub przemoczeniu, nieumiejętnie dobrane obuwie może niekorzystnie wpłynąć na kondycję płytki paznokciowej, skóry, czy pogłębić istniejące dolegliwości. Okres zimowy to najlepszy czas na pozbycie się nieestetycznych czy uciążliwych zmian.

Sposoby na zimne stopy

Bardziej odczuwalny jest wtedy problem „zimnych stóp”. Osoby, które dotyka ta przypadłość, dobrze wiedzą, jak potrafi być uciążliwa. Przyczyn zimnych stóp może być wiele ­- od naturalnych zjawisk termicznych w organizmie – po schorzenia wymagające leczenia.

Uczucie zimna na stopach dotyczy również osób prowadzących siedzący tryb życia, mających niedostateczną ilość ruchu, co spowalnia krążenie.

W większości przypadków przyczyny nie są groźne dla zdrowia i można w prosty sposób poradzić sobie z nimi. Przede wszystkim trzeba pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu stóp przed zimnem i wilgocią, dobierając wysokiej jakości obuwie o odpowiednio grubej podeszwie i wyściółce z naturalnych materiałów. Ważną kwestią jest również dobór skarpet czy rajstop z wysokogatunkowej wełny.

W domowym zaciszu można wykonać masaż stóp, który pobudzi krążenie krwi. Obecnie na rynku jest wiele urządzeń do tego typu masażu. Pomocne będą również masaże rozgrzewające z dodatkiem kilku kropli olejków rozgrzewających np. z szałwii, cynamonu, sosny.  Dla bardziej zapracowanych sprawdzą się maści rozgrzewające z dodatkiem kamfory czy pieprzu cayene.

Daj stopom pooddychać

Uwięzione w skarpetach lub rajstopach stopy pozbawione są dostępu powietrza. Konsekwencją mogą być powiększające się problemy maceracji naskórka, nadpotliwości i mikrouszkodzeń.

Wilgotna skóra jest idealnym środowiskiem dla rozwoju bakterii czy grzybów. Taka infekcja zagraża osobom chorym na cukrzycę, z nadczynnością tarczycy, z zaburzeniami krążenia i obniżoną odpornością.

Jak poradzić sobie z nadmiernym poceniem się stóp zimą? Trzeba pamiętać o codziennym dokładnym myciu stóp, szczególną uwagę zwracając na przestrzenie międzypalcowe, stosować do kąpieli sole ze składnikami odkażającymi, kremy, żele przeciwpotne.

Warto stosować do stóp antygrzybiczne i antybakteryjne preparaty w sprayu, aby nie dopuścić do rozwoju schorzenia. Stopy są naturalnym termometrem, dlatego nie należy doprowadzać do nadmiernego przegrzania lub wychłodzenia tej części ciała.

Suche powietrze w pomieszczeniach spowodowane centralnym ogrzewaniem także nie sprzyja skórze. Staje się ona bardziej wysuszona, pojawiają się zrogowacenia i pęknięcia, zwłaszcza w obrębie pięt.

3 zasady, których warto się trzymać, by mieć piękne stopy (również) zimą

  1. Raz w miesiącu – wykonywanie profesjonalnego pedicure u podologa
  2. Raz w tygodniu – usuwanie zrogowaciałego naskórka tarką z delikatnym nasypem na sucho i wsmarowanie odpowiednio dobranego kremu – dla podtrzymania efektu zabiegu
  3. Codziennie – nawilżanie skóry kremami z dużą zawartością mocznika, pantenolu, masła shea

Nasze stopy wymagają uwagi i odpowiedniego podejścia przez cały rok, dbajmy o nie także zimą, aby na wiosnę i latem móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi stopami.